Przepuklina
to wybrzuszenie spowodowane przez tkankę przeciskającą się przez ścianę mięśnia, który normalnie ją utrzymuje. Większość powstających przepuklin to przepukliny brzuszne, toteż zwykle pojawiają się w okolicach brzucha i pachwin. Warto wiedzieć, że wszystkie z nich są możliwe do szybkiego i skutecznego wyleczenia.
Przepuklina pępkowa
Przepuklina pępkowa występuje wówczas, gdy warstwy ściany brzucha nie łączą się całkowicie. Może powstać po porodzie, gdy niewielki otwór pomiędzy mięśniami ściany brzucha, przez który przechodzi pępowina dziecka nie zasklepia się samodzielnie wkrótce po narodzinach. Przepuklina pępkowa występuje również z powodu wybrzuszenia jelita lub innych tkanek w jamie brzusznej przez słaby stan mięśni na obszarze wokół pępka. Dodatkowymi przyczynami może być również nadwaga, częsty i ciężki kaszel, operacja brzucha lub też nadmiar płynu w jamie brzusznej.
Przepuklina pępkowa objawia się jako małe wybrzuszenie w pobliżu pępka. Można odczuwać przy niej dyskomfort, jeśli jest większych rozmiarów.
Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa występuje po obu stronach kości łonowej i może być zauważalna szczególnie w przypadku kaszlu lub wysiłku. Jej powodem może być zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, osłabiony punkt w ścianie brzucha, mocne naprężenia podczas wypróżnień lub oddawania moczu, ciąża lub częsty i bardzo mocny kaszel. Przepuklina ta niekoniecznie musi być niebezpieczna, jednak samo jej pojawienie się i brak leczenia może prowadzić do komplikacji zagrażających życiu.
Na szczęście operacje przepukliny pachwinowej, jak i pępkowej są jednymi z powszechniejszych zabiegów chirurgicznych.
Operacje przepuklin są mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym, zaś w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne. W obu przypadkach pacjent w ogóle nie odczuwa bólu. Gdy środek znieczulający działa, chirurg wykonuje pojedyncze nacięcie przepukliny. Ma ono zwykle około 6 do 8 cm długości. Następnie lekarz umieszcza guzek tkanki tłuszczowej lub pętlę jelita z powrotem w jamie brzusznej. Po tym umieszcza się w ścianie brzucha specjalny materiał przypominający siateczkę, aby wzmocnić słabe miejsce w mięśniach brzucha i zapobiec kolejnemu wypadaniu. Po zakończeniu operacji skóra zostaje uszczelniona szwami. W Klinice Sienna Pacjenci mogą opuścić placówkę już 30 min po zabiegu.